2016 Shortlist

2016 Shortlist

Cultural Buildings Award: Cinemas and Theatres
  • Allford Hall Monaghan Morris, Royal Court Theatre
  • De Matos Ryan, York Theatre Royal
  • Ian Ritchie Architects, Royal Shakespeare Company – The Other Place
  • Rick Mather Architects, Lyric Theatre Hammersmith​
Cultural Buildings Award: Visitor Centres, Libraries and Museums
  • Coffey Architects, Dana Research Centre and Library
  • Collective Architecture, Glasgow Women’s Library 
  • GWP Architecture, Bombay Sapphire Distillery and Visitor Centre
  • Hawkins\Brown, Epping Forest District Museum
  • TateHindle, Gagosian Gallery, Mayfair
  • Walters & Cohen Architects, Boathouse 4
  • WilkinsonEyre, Wellcome Collection
  • ZMMA, V&A Europe Galleries​
Education Project Award
  • Berman Guedes Stretton, Rosalind Franklin Science Building
  • BuckleyGrayYeoman, Education First
  • Cottrell & Vermeulen, Brentwood School Learning Resource Centre
  • Hawkins\Brown, ARK Putney Academy
  • HKS Architects, University Technical College UTC@Harbourside
  • Levitt Bernstein, Withington Girls' School
  • Lipton Plant Architects, The Bath House Children's Community Centre
  • London Borough of Tower Hamlets, Swanlea Sixth Form 
  • Shepheard Epstein Hunter, Putney High School Performing Arts Centre​
Health and Wellbeing Project Award
  • BuckleyGrayYeoman, The Passage
  • Hopkins Architects, St Thomas' Hospital: East Wing Recladding Project
  • IBI Group, Optegra Eye Hospital, London Flagship
Higher and Further Education Award
  • Corstorphine + Wright, Fusion Tower, Bristol
  • Design Engine Architects, Arts University Bournemouth Halls West Conversion
  • Duggan Morris Architects, Richmond Adult Community College
  • Fraser Brown MacKenna Architects, Cockcroft Building
  • Freeland Rees Roberts Architects, The Goodhart Building, University College Oxford
  • Hudson Architects, Boardman House
  • Hudson Architects, Cavendish House
  • Jestico + Whiles Faculty of Architecture & Built Environment, University of Westminster
  • London School of Economics and Political Science, Parish Hall Conversion to Teaching Space
  • Nottingham Trent University, Clifton Campus Refectory Refurbishment
  • Sheppard Robson, Brynmor Jones Library, University of Hull​
International Retrofit Project
  • Bates Smart, 70 Castlereagh Street
  • DesignAgency, Generator Amsterdam
  • Hawkins\Brown, Kora at Evoluon
  • Kavanagh Tuite Architects, GPO Witness History Interpretative Exhibition Centre
  • Marcel Mauer, La Polveriera
  • MASS Design Group, Mubuga Primary School
  • noa* – network of architecture, Grünberger
  • Tabanlıoğlu Architects, Beyazit State Library​
Leisure Award
  • 5plus Architects, Corn Exchange, Manchester (Phase I)
  • JD Architects, Kino Digital
  • Panter Hudspith Architects, Crouch End Picturehouse
  • Panter Hudspith Architects, East Dulwich Picturehouse and Café
  • Panter Hudspith Architects, Picturehouse Central
  • Pringle Richards Sharratt Architects, The Institution of Engineering and Technology
  • Studio C102, 1Rebel Broadgate
Listed Building Award – Over £5m
  • 5th Studio, New Court
  • Associated Architects, Aston Webb Building, The Student Hub
  • Bennetts Associates, Midland Goods Shed
  • De Metz Forbes Knight, Salters Hall
  • HKS Architects, University Technical College UTC@Harbourside
  • MoreySmith, Primark Headquarters, Arthur Ryan House
  • SODA, 76 Dean Street and 5 Richmond Mews
  • WilkinsonEyre, Weston Library, University of Oxford
Listed Building Award – Under £5m
  • Allies and Morrison with Conran and Partners, German Gymnasium 
  • Bell Phillips Architects, Gasholder Park
  • Dow Jones Architects, Christ Church Crypt, Spitalfields
  • Farrells, 7 Albemarle Street
  • Hazle McCormack Young, Sail and Colour Loft
  • MCAU, Ashton Old Baths
  • NPS Group, Warehouse No.9 (previously Hull Business Centre)
  • Patrick Lewis Architects, The Crow's Nest at Molyneux Street
  • Prewett Bizley Architects, Bloomsbury House
  • Sonnemann Toon Architects, The Energy Institute
  • Tate Harmer, Brunel Museum Grand Entrance Hall​
Offices Under 2,000m2
  • Chetwoods Architects, Sainsbury's Digital Lab
  • Collective Architecture, Paisley Community Safety Hub 
  • Gresford Architects, Paper Mill Studios
  • ECE Architecture, ‘Millmead’ the offices of Guildford Borough Council 
  • Kalkwarf Architects, 2 Queen Anne's Gate
  • Lara Gosling Design and Gruff, KAP HQ
  • NPS Group, Warehouse No.9 (previously Hull Business Centre)
  • Shedkm, Littlewoods Bunker
  • Sonnemann Toon Architects, The Energy Institute
  • Stiff + Trevillion, Borough High Street​
Offices Over 2,000m2
  • Allford Hall Monaghan Morris, 10 New Burlington Street & 1 New Burlington Place
  • Aukett Swanke, 125 Wood Street, London, EC2
  • BDG/MW, Sea Containers
  • BuckleyGrayYeoman, C-Space
  • ColladoCollins Architects, 184 Shepherds Bush Road - Brook Green
  • De Metz Forbes Knight, Salters Hall
  • shedkmSoapworks, Phase 02
  • Stephen Archer Architects, Sutton Yard
  • Studio RHE, Alphabeta
Retail Project Award
  • Chris Dyson Architects, Timothy Everest Store, Redchurch Street
  • Morrow + Lorraine Architects, CP Hart Flagship Showroom​
Retrofit House Award – Over £500,000
  • AR Design Studio, The Pilot’s House
  • FORMStudio, Narrow House
  • Cassion Castle Architects, Coast House
  • Chris Dyson Architects, The Cooperage
  • Giles Pike Architects, Murray Road House
  • McAdam Architects, House in Highgate
  • Neil Dusheiko Architects, Brackenbury House
  • Sonnemann Toon Architects, 8 Harley Place​
Retrofit House Award - Under £500,000
  • Threefold Architects, Gallery House
  • Threefold Architects, Fissure House
  • Coffey Architects, Modern Mews
  • Coffey Architects, Capablanca House
  • Designscape Architects, Monkton Farleigh
  • Hayhurst and Co, Garden House
  • Hugh Strange Architects, Clapton House
  • Mclaren Excell, Merrydown
  • MW Architects, Mackeson Road
  • Patrick Lewis Architects, The crow's nest at Molyneux Street
Retrofit Housing Award
  • Blue Sky Sustainable Developments, Urbane Oxford​
  • Brimelow McSweeney Architects, Hop House
  • Chris Dyson Architects, Calvin Street Development
  • EPR Architects, 67 Tufton Street
  • Inglis Badrashi Loddo Architects, 96 Leather Lane
  • Inglis Badrashi Loddo Architects, Felgate Mews
  • Jo Cowen Architects, Bakery Place
  • Pozzoni Architecture Tribe, Ancoats
Retrofit Product Innovation Award
  • Bri-Tek Technologies, Bri-Tek Emergency Backup Battery 
  • Cool-Therm, Project Hamlet, Barclays, Canary Wharf
  • EWI PRO, EWI Gutter
  • Swifix, Swifix​

By continuing to use the site you agree to our cookies policy. Accept